Má vaše kolo v pořádku povinnou výbavu?

Konečně nás navštívilo jaro. První sluneční paprsky přitahují na silnici i první cyklisty. Víte ale, jak má být kolo správně vybaveno? Tato neznalost a nezodpovědnost může způsobit dopravní nehodu a skončit zraněním cyklisty.

Povinná výbava jízdního kola
1. dvě na sobě nezávislé účinné brzdy
2. přední odrazka bílé barvy
3. zadní odrazka červené barvy
4. oranžové odrazky na obou stranách pedálů
5. boční odrazky na paprscích kol
6. zaslepení konců řidítek
7. zakončení ovládacích páček brzd, měničů převodů a rychloupínačů nábojů kol musí být obaleno materiálem pohlcujícím energii
8. uzavřené matice nábojů kol, pokud nejsou křídlové, rychloupínací nebo s krytkou konce náboje

Existuje možnost nahradit všechny uvedené odrazky světloodrážejícími materiály umístěnými na oděvu či obuvi cyklisty nebo na bocích kol, plášťů pneumatik či koncích blatníků.

Pro jízdu za snížené viditelnosti musí mít kolo povinně
9. přední světlomet svítící bíle na vzdálenost nejdále 20 m
10. zadní svítilnu červené barvy, která může svítit přerušovaně
11. zdroj elektrického proudu s kapacitou pro svícení po dobu 1,5 hodiny bez přerušení

I při jízdě na kole platí zásada vidět a být viděn! Proto nezapomínejte včas rozsvítit osvětlení jízdního kola a na cestu se obléknout do dobře viditelných barev. Retroreflexní prvky jsou pro vaši viditelnost obrovské plus.
Na prvním místě je naše bezpečnost. Jedním z nejčastějších zranění je úraz hlavy, který může způsobit nepříjemné následky. Nikdy nezapomínejme na přilbu. V tomto ohledu myslí na bezpečnost cyklisty také zákon. Ten stanovuje, že cyklista mladší 18 let je povinen za jízdy použít ochranou přilbu schváleného typu podle zvláštního právního předpisu a mít ji nasazenou a řádně připevněnou na hlavě.
Rodiče by neměli zapomínat ani na své ratolesti. Dítě mladší 10 let smí jet bez dohledu starší osoby pouze na chodníku, cyklistické stezce a v obytné nebo pěší zóně. V jiných případech musí na dítě při jízdě dohlížet osoba starší 15 let.
Jako cyklista jste řidič, proto dodržujte pravidla silničního provozu a respektujte zákaz požívání alkoholu před a během jízdy. Vždy si před jízdou kolo dobře zkontrolujte, protože správné vybavení jízdního kola je důležité pro vaši bezpečnost.

Info: Policie České republiky