I domácí zvířata potřebují v létě dostatek tekutin

Pravidlo, že se musí v létě dostatečně pít, neplatí jen pro nás, ale také i pro domácí mazlíčky. Proto je důležité, aby v horkých dnech majitelé domácích zvířat dbali na to, aby zvířata přijímala dostatek tekutin. Dostatečné množství tekutin je důležité proto, že většina zvířat zvýšenou tělesnou teplotu nemůže regulovat pocením.

Především psi se nepotí, a proto musí v létě hodně pít. Přebytečné teplo v těle psi vyrovnávají zrychleným dýcháním. Při rychlém dýchání dochází k vypařování vlhkosti a tuto ztrátu musí pes vyrovnat pitím vody, což znamená, že k ní musí mít vždy přístup. Vodu byste měli mít v horkých dnech s sebou i při cestování či na procházkách. Pro tento účel existují vhodné cestovní misky.

Kočky teplé dny snáší lépe. Dovedou se s teplem lépe vyrovnat tak, že si olizují srst. Dokáží se samy zchladit alespoň pomocí vypařování této vlhkosti.

Všeobecně jsou kočky známé tím, že moc nepijí, ale i ony musí v horkých letních dnech přijmout dostatek tekutiny. Kočičí miska s vodou by nikdy neměla stát vedle misky s krmivem nebo vedle kočičí toalety. Některé kočky spíše preferují tekoucí vodu – v  tomto případě by si měli majitele pořídit fontánku pro kočky. Mléko by dospělé kočky místo vody neměly dostávat. Kravské mléko většině dospělým kočkám způsobuje bolesti břicha a průjmy. Kdo chce svým domácím tygříkům dopřát mléko jako pamlsek, měl by zvolit mléko přizpůsobené kočkám, s redukovaným obsahem laktózy.

Drobná zvířata a ptáci mohou částečně pokrýt potřebu tekutin v létě tekutinami obsaženými v čerstvém krmivu, ovoci či zelenině. Mimo to ale stejně musí mít v kleci, voliéře či ve výběhu vždy k dispozici čerstvou vodu v misce či pítku. Koně přijímají malé množství vody vícekrát za den, dokonce i v noci. Při studeném nebo vlhkém počasí je jejich potřeba vody menší, ale v horkých dnech se jako u většiny ostatních zvířat zvyšuje. Proto musí i koně mít vždy přístup k čerstvé vodě.

Voda je v tedy horkých dnech pro domácí zvířata nezbytná. Důležitá je také správná hygiena v misce. Kromě toho, že i zvířata preferují čerstvou čistou vodu, je horko ideální klima pro mouchy, červy a larvy. Navíc se v odstáté vodě rozmnožují bakterie. Voda se musí v horkých dnech zvířeti několikrát za den vyměnit a miska na vodu důkladně vyčistit. Určitě Vaše zvířátko v létě potěšíte, když mu umožníte se vykoupat – pro psy je mimo potoka vhodný například bazének, z koupele ve vhodné koupelničce se budou jistě radovat i hlodavci či ptáci. Ať pes, hlodavec či pták: většina zvířat se ráda koupe.

Nakonec ještě jedna rada: Zvířata by neměla být vystavena stálému slunci. Vždy musí mít k dispozici stinná místa a mít možnost si vybrat, zda být na slunci či ve stínu. Dávejte ale pozor na průvan, který zvířatům nedělá dobře.

Zdroj: Zoohit.cz