Úžasný swingový zážitek slibuje čtvrtý taneční večer Kristián Na Kuklíku

Již počtvrté se Kristián vydá tančit Na Kladno do Motyčína. Skvělá Adélka Zejfartová se svým Sunny Swing Orchestra opět opráší některé zapomenuté písně z lokálů Československa 30. let a samozřejmě všechny slavné americké evergreeny v dobových aranžích. Zavřete oči, Kristián v sobotu 21. dubna nebude v Orient baru, ale „Na Kuklíku „.

Adéla je rodačka z Kladna. Vystudovala zpěv na konzervatoři Jaroslava Ježka a na Pražské konzervatoři. Je leadrem kapely Sunny Swing Orchestra, se kterou zpívá v jazz klubech, na soukromých akcích a swingových tančírnách. Poznala podia v dalekém Vietnamu, Skotsku, Švýcarsku a Rakousku.

Vedle sólové dráhy zpěvačky ji můžete slyšet zpívat v Karlínském divadle, jako herečka  působí v divadelní společnosti Josefa  Dvořáka či Jůlie Jurištové a šest let hrála a zpívala v divadle Semafor.

Ahoj Adélo, co jsi dneska měla k snídani a jakou muziku sis pustila?

Jééééé! Jáhlovou kaši s jablíčkem a hořkou čokoládou a k tomu jsem si pustila z Youtubu nahrávky mojí úžasné paní profesorky z konzervatoře, Evy Svobodové se skvělým  Classic  Jazz Collegiem. Tyto nahrávky jsem neznala a zaujaly mě kromě, skvělé interpretace všech, také svými  českými  texty písní, které znám a sama zpívám jen v originále. Kvůli režimu to tehdy anglicky zpívat nešlo. Paradoxně ale, díky tomuto zákazu, vznikla spousta krásných českých textů na jazzové standardy, zejména od Pavla Kopty,  z&e bsp, či  Josefa  Kainara. Bavilo mě, jak mé oblíbené písně dostaly úplně jinou náladu a rozměr. Asi si některé také v češtině s chutí zazpívám J .

V sobotu budeš zpívat Na Kuklíku se svým Sunny Swing Orchesta v rodném městě. Vzpomínáš na někoho, kdo tě tady v Kladně hudebně ovlivnil.

Určitě rodina. Táta  je houslista, jeho maminka byla klavíristka a velice oblíbená učitelka klavíru na Kladně.  Nejvíc mě ale ovlivnil můj dědeček z máminy strany. Ten hrál v mládí ochotnicky divadlo a také zpíval v operetách. Ty měl moc rád, taky miloval americké muzikály a Freda Astaira a Geena Kellyho. Často mě hlídal a koukali jsme spolu na tyhle krásný, starý filmy…takže to on mi předal lásku k téhle době, klasickému swingovému americkému muzikálu, české vtipné operetě, k divadlu. Pak mě také ovlivnila moje paní učitelka zpěvu Růženka na LŠU. Se sestrou Lucií, která je operní zpěvačka a dnes vede oddělení zpěvu na 1. kladenské ZUŠ, jsme k ní obě chodily na zpěv a každou chvíli vyhrávaly pěvecké soutěže. Nemůžu zapomenout na mojí první cenu, obrovského ošklivého plyšového myšáka v Ostravské  soutěži Ocelář. 😀 Byly mi tehdy 4 roky a zpívala jsem pro tisíc lidí 😀 To se mi od té doby povedlo až nedávno ve Vietnamu :-D. Ne dostat ošklivého plyšáka, ale zpívat pro tisíc lidí:-D

Tvůj tatínek Pavel Zejfart je členem známého Panochova Kvarteta. Měl u Vás doma jazz prostor, nebo tě otec vychovával pouze v lásce ke klasické hudbě? Byly přípustné úlety k popu nejhrubšího zrna?

Moc ne. U nás se hrála hlavně klasika a naživo. Panochovo Kvarteto u nás často zkoušelo doma v obýváku. Já sedávala ráda pod stolem a poslouchala nejen hudbu, ale  vždy jsem se těšila, co si budou v pauzách kluci říkat a jaké sprosťárny uslyším od jejich violisty. Měly jsme se ségrou moc rády jeho humor a vtipy.

A my byly také vtipné :-D. Jednou jsme daly do koupelny misku na drobné na poplatek za WC a čekaly, kdo nám zaplatí.  Samozřejmě bezeslov zaplatil právě on :-D! Táta tyhle naše vylomeniny moc rád neměl…:-D  Ale zpět k té hudbě. Sestřička, která je starší  a prožívala zrovna pubertu, propašovala domů pár desek toho teplákovýho popu konce 80. let  a na něj jsme tedy spolu pařily :-D.  Ale stejně  tak jsme blbly na  Banjoband Ivana Mládka a taky na desky Havelky ještě s OPSEM , kterého jsem už tehdy zbožňovala. Bavily mě moc ty český, srandovní texty jako třeba Vendelíne, co děláš“ J.

Jak je to s jazzovou konkurencí a inspirací v našem malém českém jazzovém rybníčku? 

Díky Pavlovi Klikarovi, našemu učiteli a zakladateli Originálního Pražského Synkopického Orchestru, je u nás opravdu velká základna skvělých hráčů této hudby a spousta úžasných uskupení a co je nejúžasnější, že vznikají stále nové soubory a dokonce i mezi mladou generací. To je zkrátka krása a mám z toho nesmírnou radost. Sice ten náš rybníček je opravdu malý a možná nám začíná být trošku těsno, ale snažím se nevnímat nikoho jako konkurenci. Převláda ve mně radost z toho, že přibývají lidé, kteří jsou touto hudbou okouzleni a šíří její krásu a pozitivní odkaz dál…   

Je někdo, na koho se jdeš podívat a říkaš si, to mě baví a to ne?

Chodím často na koncerty a tančírny, kde moji kolegové a přátelé hrají a všichni jsou skvělí, fandím jim. Ráda bych jmenovala kapelu, kde hraje půlka Sunny Swingu, Prague Rhythm Kings v čele s Janem Veverkou nebo Orchestr Ježkovy Stopy s  úžasným vokálním triem Sestry Ježkovy a Krištofem Krhoviakem, nenechte si určitě ujít jejich kladenský koncert 7. května.  Já bohužel nepřijdu, budu mít zrovna celodenní zkoušku na Lucernu 22. května s Original Vintage Orchestra Petra Kroutila, což je další projekt, který mě neuvěřitelně baví, a mám velkou radost, že můžu být jeho součástí. Zpívám tam ve vokálním triu s Hot Sistres (další skvělá kapela sester Lamošových). OVO je  bigband, který má neuveřitelnou šťávu a nebojí se experimentovat. Kromě bigbandových aranží na známé 20 letní písně, můžete slyšet také úpravy moderních písní. Petr Kroutil píše skvělé aranže  světové, ale i české scény a do starého hávu oblékl např. Píseň známka punku, v našem podání –  Známka Swingu a vznikl tak nový žánr swing-punk  😀 či  píseň od Pražského Výběru Pražákům, těm je tu hej…a je to opravdu jízda 😀   Ale zase zpět k otázce. Kromě těch mladých, nových orchestrů a kapel zajdu vždy, když mám možnost, na Melody Makers Ondřeje Havelky, ty prostě miluju! Samozřejmě také Marek Rejhon ať už s Harlemanií či se svým kvartetem a Péťou Erneyovou, to je lahůdka pro fajnšmekry. Jsem opravdu šťastná, že těch uskupení je tolik a můžu se nechat inspirovat či jen potěšit esencí, kterou zrovna ta kapela předává.     

Jakou část jazzového koláče máš ráda?

Mám prostě ráda starý jazz a swing. Krásné melodie a jejich pozitivní energie mě vždy pohladí po duši. V jednoduchosti je zkrátka krása! Tahle hudba je čistá, pozitivní a plná radosti a slunce…A tyto esence mě baví předávat lidem dál, potěšit je, rozesmát,  roztancovat, udělat jim a nám všem radost J Tak vlastně vznikl i název mé slunečné kapely…

A co modernější jazz?

Moderní  jazz mi ještě stále nic neříká, připadá mi zbytečně komplikovaný, ale možná jsem do něj ještě nedozrála.  Před ničím se nechci uzavírat a ráda přijímám nové výzvy. Myslím si, že není dobře ustrnout jen na jednom místě. Je dobré zkoušet nové věci, či dělat věci jinak, trošku nově. Žijeme v přítomnosti, tak i když jsem staromilec, nesnažím se už vše za každou cenu interpretovat věrně, dobově. Není to pro mě důležité, důležité je předat odkaz a esenci, co tato hudba přináší. Dřív jsem se o tu ortodoxnost snažila, protože se mi líbí, ale vlastně čím dál tím víc cítím, že mě i některé hráče v kapele svazuje a  já jim vždy chci dát prostor, aby vyjádřili sami sebe…nesmí to být na úkor toho stylu, ten tam stále musí být obsažen, ale  když vznikne nějaké propojení starého s novým, tak je to skvělé a mám z toho radost…o tom je život…vše stále proudí, mění se, vyvíjí se. Myslím, že právě tohle se nám povedlo teď v našich nových demonahrávkách a máme z toho velkou radost všichni.

V sobotu budeš hrát v restauraci  „Na Kuklíku„  na tanečním večeru Kristian již podruhé. Je to ve  Švermově. Co je to za hospodu? Bude se tančit? Můžou přijít i lidé, kteří chtěji jen poslouchat? 

Kuklík je neuvěřitelné překvapující místo. Protože vy přijedete do toho Švermova, říkate si, kde se tady může hrát a kdo sem přijde na koncert? Pak najdete takovou hospodu na rohu , vejdete do výčepu, kde na vás vykouknou štamgasti a hospoda „ 4 cenový „. Vyvstane Vám v hlavě otázka, jak tady může být  vůbec nějaky sál… a najednou vás zaujmou dveře s krásným kulatým okýnkem, tento detail upoutá vaši pozornost  a  jakoby se vám otevřou oči a vstoupíte do sálu , který dýchá krásnou starou atmosférou a najednou pochopíte, že jste tu úplně správně J.  Majitel mi říkal, že Kuklík sloužil jako zájezdní hostinec a zavítala tam mimo jiné i Věra Ferbasová.

A tančit se bude, ale  všichni nemusí, budou určitě tančit swingaři a je na ně hezký pohled. Já sama chodím často na tančírny, i když se mi nechce zrovna tančit a pouze se dívám… a kdo by se chtěl naučit tančit swing, tak pro toho je připravena lekce Swingu od skvělých Swing Busters.

Můžeme se v sobotu těšit na něco specialního od tvojí Sunny Swing Orchertra ?

Každý koncert je speciální J Můžete se těšit na krásné a slunečné melodie let dvacátých až čtyřicátých, budeme hrát i pár zapomenutých třicátoletních kousků, které se moc nehrajou. Třeba písničky od „ Ztrácenkářů“, což už je skoro trampská muzika z tehdejší doby. Ale tenkrát to bylo populární. Mají velice vtipné texty. Samozřejmě zazní také známé filmové melodie z filmů Kristán nebo Hotel modrá hvězda a další… a nebudu zpívat jen já, ale i Kladeňák,  basista, Jan Tengler, nebo další členové Sunny Swing Orchestra, Jan Veverka a skvělý houslista Zbyněk Malý. Těším se, že si společně všichni užijeme nezapomenutelný večer…Takže zavřete oči…Kristián přichází…již zítra od 20 hodin na Kuklíku!

Autor: Jan Loněk