S Tomášem Pokorným o organizaci Kladenského majálesu

Za pár dní čeká Kladeňáky již jedenáctý ročník majálesu, který pořádají studenti Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT. Jednoho z nich, Tomáše Pokorného, který je hlavním organizátorem, jsme požádali o krátký rozhovor.

Tomáši, kde se vzala myšlenka pořádat v Kladně majáles?

Myšlenka kladenského majálesu je stará již více než 11 let, kdy město Kladno oslovilo kladenské školy s návrhem uspořádat studentský majáles. Studenti Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT se této akce s nadšením ujali a pořádají ji dodnes. Zprvu malý studentský koncert, kde vystupovali místní studenti, se za tu dobu rozrostl na velkou akci pro Kladno a okolí, která si ale stále zachovává ráz studentského majálesu.

Kolik je na celou akci potřeba organizátorů a jak dlouho trvá příprava?

Příprava probíhá téměř od začátku akademického roku, kdy se po prázdninách na Kladně všichni sejdeme. Kladenský majáles organizuje ne více než 10 studentů, kteří ho celý připravují ve svém volném čase. Důležitým členem našeho týmu je stage manažerka, která se stará o kapely. Sami si děláme grafiku, kterou navrhuje a připravuje rovněž student fakulty se zájmem o grafiku. Důležitá je pro nás také propagace celé akce, kterou zajišťuje naše PR manažerka. Nesmím zapomenout na člověka „pro lidi“ (HR manažer), který se stará o koordinaci pomocníků z řad studentů. Pomocníků, kteří nám pomáhají od brzkých ranních příprav areálu až po pozdní večerní úklid, je kolem 30. No a já se snažím, aby vše klapalo jak má a koordinuji celou akci. Vzhledem k mým zkušenostem z mnoha již realizovaných akcí řeším například komunikaci s partnery a finanční stránku akce.

Vstupné je dobrovolné, přitom uspořádání tak velké akce musí být značně finančně náročné. Je těžké získávat finanční prostředky a máte své pravidelné přispěvatele?

To je pravda. Je to velmi náročné. Každý rok žádáme o dotace a granty, sháníme sponzory. Nemalou sumu nám přispívá naše alma mater Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT a také získáváme peníze z Fondu studentských projektů ČVUT, což je studentská grantová soutěž univerzity. Jsme rádi, že nám přispívá i město Kladno, třeba na dětské atrakce, které jsou díky tomu zdarma. V posledních letech pozorujeme nárůst cen kapel, a tak jsme se rozhodli požádat o příspěvek i Středočeský kraj. Kdyby vypadl jeden z výše jmenovaných sponzorů akce, nemohli bychom si akci dovolit. Každým rokem je pro nás získávání dotací velký stres, protože výsledky některých žádostí o dotace se dovídáme až pár dní před akcí. Akce je pro nás nezisková. Studenti, kteří nám pomáhají a i my organizátoři, nejsme nijak finančně ohodnoceni. Bereme to ale tak, že naší největší odměnou jsou získané zkušenosti, které při pořádání takové akce načerpáme a současně spokojenost všech, kteří na akci přijdou. 

Jaká je návštěvnost Kladenského Majálesu?

Máme pouze odhady, protože na této studentské akci je dobrovolné vstupné a návštěvníky jsme nikdy nepočítali. Ze zkušenosti ale víme, že když je hezké počasí, akci v průběhu dne navštíví několik tisíc lidí, třeba i rodičů s dětmi, kteří se přijdou jen na chvíli podívat. Na počasí, ale i na hlavní kapele záleží, jaká bude návštěvnost ve večerních hodinách. Většinou se jedná o něco málo přes tisíc lidí.

Na co se mohou letos návštěvníci těšit?

Hlavní kapelou bude Fast Food Orchestra, ale nesmím také zapomenout vystoupení místní kapely Plán B. Já každým rokem na Kladenském majálesu poznám nějakou méně známou, ale originální kapelu. Letos doporučuji dorazit na Michala Horáka, mladého studenta a písničkáře, který píše vtipné písničky o svém životě a tak věřím, že i ti starší si s námi zavzpomínají na studentská léta. Kdo by měl rád trošku tvrdší muziku a myslí si, že dudy k ní nepatří, věřím, že kapela Curlies ho přesvědčí o opaku. Letos se nám povedlo zajistit větší gastronomickou rozmanitost pro návštěvníky. Klobásy a pivo nebudou chybět, ale letos jsme přidali zdravější bagety a další sladké i slané pečivo.

Budete-li mít chuť, poslechnout si dobrou muziku, posedět s kamarády, přijďte ve čtvrtek 25. dubna od 14 hodin do areálu bývalých kasáren, Sportovců 2311, Kladno.

Děkujeme Tomášovi za rozhovor a přejeme studentům, aby se akce opět vydařila, bylo krásné počasí a přišla spousta návštěvníků.

Autor: Kladno24