Zpívat česky je výzva, říkají Support Lesbiens

Support Lesbiens, kteří v sobotu zahrají na festivalu In Vino Hostivice, se na hudebním poli pohybují takřka pětadvacet let. Před čtyřmi roky však kapela prošla zásadní proměnou, kdy z ní odešla většina jejích členů a Hynek Toman, spoluzakladatel a kytarista, zůstal sám. Zalovil proto mezi svými kamarády z branže a společně s Czendou Urbánkem, Radkem Tomáškem, Filipem Fendrychem a Janem Andrem založili „staronové“ Support Lesbiens, kteří nadále pokračují v úspěšném tažení na poli populární hudby.

Jak byste svou současnou hudbu charakterizovali?

Hynek: Jako fúzi více hudebních stylů, kde je vždy zásadním momentem „cool“ melodie a aranžmá, a to takové, aby co nejlépe fungovalo na koncertech. A to se nám, myslím, daří.

Filip: Support Lesbiens pro mne budou vždy hlavně kytarovka.

Máte svoji oblíbenou písničku?

Hynek: Myslím, že za celou kapelu mohou prohlásit, že nejoblíbenější písnička není. My si stojíme za vším, co z nás leze. To bychom nemohli dělat hudbu.

Filip: Já osobně také nemám nejoblíbenější písničku. Ale přirozeně to jsou písně z poslední tvorby.

Support Lesbiens byli vždycky známí tím, že zpívali anglicky. Vy jste na svá alba zařadili i několik písní v češtině. Co vás k tomu vedlo, a hodláte ve skládání českých písniček pokračovat?

Hynek: Lákalo nás už delší dobu češtinu vyzkoušet, i v Hostivici zazpíváme česky. Nicméně anglinu budeme používat dál s tím, že do budoucna se češtině rozhodně bránit nebudeme.

Czenda: Čeština zažívá jakousi obrodu v éteru a my jsme jí chápali jako jakousi výzvu. Na koncertech i mimo to lidé přijímají veskrze kladně.

Co dělají Support Lesbiens, když nekoncertují?

Radek: Já jsem většinou na své huculí farmě, nebo se věnuji své psychologické poradně pro muzikantské veterány. Stát na ně nemyslí a lidé také zapomněli. Špatně to nesou…:-)

Hynek: Buď odpočívám, nebo jsem zalezlej ve studiu a pracuji na muzice.

Filip: Koncertuji s mojí kapelou Donnnie Darko, skládám pro jiné interprety, nebo hodně cestuji.

Na blížícím se festivalu In Vino Hostivice budete hlavní hvězdou sobotního programu. Na co se mohou vaši fanoušci těšit? Co pro ně máte připraveno?

Hynek: Připravený setlist je jakýmsi průřezem celé tvorby Support Lesbiens až do současnosti. Zaznějí tedy jak hity z naší starší éry, tak i nové singly a rockové vypalovačky z posledních dvou alb. A v neposlední řadě zazpíváme náš nejnovější hit Pohádka.

Jak už název festivalu napovídá, bude hlavně o vínu. Jaký máte vztah k vínu?

Radek: Víno miluju víc než bubny…

Hynek: Rád se napiju dobrého vína. Na popíjení dobře vychlazené, spíše sušší bílé víno, k masu pak suché červené, zemitější odrůdy. Dávám si ale bacha, víno je blázníček.

Czenda: Víno rád popíjím, samozřejmě střídmě, během koncertu. Preferuji bílé, ideálně pak Rulandské šedé, bílé nebo Tramín.

Filip: Víno můžu, nejraději mám bílé.

Léto, které je pro kapely plodné co do počtu nejrůznějších festivalů, je v plném proudu. Jaké máte plány v nadcházejícím období? Najdete si čas i na dovolenou?

Hynek: Festivalová sezóna nám končí až v září, tedy nás toho čeká ještě docela hodně. Veškeré informace určitě najdete na našem webu nebo facebooku. Potom však už budeme odpočívat. Dovolenou si rozhodně nenecháme ujít, rádi orazíme.

Czenda: Dovča letos bude. Budou Čechy i moře.

Chystáte novou desku, písničky?

Hynek: Písničky vznikají průběžně během celého roku, naším posledním singlem byla Pohádka. Desku zatím nechystáme. Teď preferujeme výrobu právě singlů.

Co byste vzkázali fanouškům, kteří vás přivítají na našem festivalu v Hostivici?

Radek: Hlavně pijte hodně vody a dobře si popíjení rozplánujte, ať nejste večer hotoví. My se k vám pak po koncertě přidáme.

Hynek: Menší hladinka na našem koncertu neškodí, ba naopak. Těšíme se na vás.

Zdroj: invinohostivice.cz