V Zooparku Zájezd se vylíhli první letošní chameleoni

I přes stále uzavřené brány zoo mají chovatelé v Zooparku Zájezd důvod k radosti. Podařil se jim odchov chameleonů kobercových. Letos je to již druhý odchovaný druh chameleona v této soukromé zoo.

Začátkem února se v terarijním zázemí Zooparku Zájezd začali líhnout vzácní chameleoni kobercoví. Tento menší druh chameleona je zajímavý svým velmi pestrým zbarvením, které vynikne především ve chvílích, kdy se cítí rozrušen. Změnou barvy tak dává najevo své pocity. Vyskytuje se na Madagaskaru do výšky až 2000 m n. m.

„Šestého února se nám začala líhnout mláďata chameleonů kobercových. Z celkem tří snůšek se doposud vylíhlo patnáct mláďat a další ještě budou následovat. Mláďata se nyní krmí malými cvrčky a octomilkami. Při inkubaci vajec tohoto druhu je potřeba vycházet z přirozených podmínek v přírodě – v místech, kde se vyskytuje, dochází k periodickým poklesům teploty, proto musíme vejce na dobu přibližně jednoho a půl měsíce zchladit na 15 °C. Díky tomu dochází k mnohem větší úspěšnosti líhnutí,“ přibližuje postup chovatelů,“ sdělila zooložka Veronika Svobodová.

Vůbec prvními mláďaty tohoto roku byli chameleoni límcoví, kteří se z vajec začali líhnout už v lednu. Zoopark Zájezd se na chov chameleonů specializuje. Najdete zde největší veřejnou kolekci těchto úžasných plazů na světě.

Autor: Daniel Koleška