V Zooparku Zájezd se narodilo mládě lemura tmavého

V zoo na Kladensku slaví další chovatelský úspěch! Lemur tmavý je čtvrtým druhem lemura, kterého se letos podařilo v Zooparku Zájezd odchovat. Malá samička se narodila nezvykle v polovině července.

K radostnému nálezu došlo devatenáctého července ve výběhu lemurů tmavých. Už třetí rok po sobě se podařilo tento druh odchovat. „Už jsme pomalu ztráceli naději, že se mláděte v letošní sezoně dočkáme. Je pro nás trochu záhadou, proč došlo k tak pozdnímu narození mláděte. I proto, že páření lemurů pozorujeme jen velmi zřídka, jakkoli se na to snažíme dávat pozor,“ vysvětluje hlavní chovatelka Jitka Jonáková, pod jejíž úsek lemuři tmaví spadají. Příjemným překvapením je pro chovatele i pohlaví mláděte. „Po dvou klucích jsme se dočkali krásné samičky. Je to na ní na první pohled poznat podle bílého zbarvení na hlavě. Má taková roztomilá bílá ouška,“ dodává Jonáková.

Lemury tmavé chová Zoopark Zájezd od roku 2015. V roce 2016 byl sestaven pár a hned v dalším roce došlo k prvnímu rozmnožení. Tento druh lemura se v přírodě vyskytuje na severozápadním cípu ostrova Madagaskar a několika přilehlých ostrovech. Obývá především hustší deštné lesy. Jako ostatní lemuři výborně šplhají a skáčou. Živí se především ovocem, listy, semeny a květy rostlin. Rodí zpravidla jedno mládě.

Autor: Daniel Koleška

Foto: Zoopark Zájezd