V Divadle Lampion se představí unikátní historické jazzové kytary

Obdivují je muzikanti i kytaroví nadšenci po celém světě a řada z nich má dodnes skvělý zvuk. O jejich původu však až donedávna věděl jen málokdo. Řeč je o historických jazzových kytarách vyráběných v Lubech u Chebu ve 30. až 60. letech minulého století. Jejich příběh loni spatřil světlo světa díky knize a CD, na jejichž tvorbě se podílela řada Kladeňáků. V Divadle Lampion se koncertem představí unikátní projekt Bohemian Jazz Guitars Tribute.

Za projektem stojí muzikanti Tomáš Dvořák a Marek Rejhon, které na kladenském koncertě doplní další dva vynikající kytaristé – Libor Šmoldas a Luboš Novotný (známý ze skupiny Druhá tráva). Hrát se bude právě na historické jazzové kytary, z nichž některé jsou skutečnými světovými unikáty. Zazní přitom jazzové písně pocházející ze stejné doby jako představované kytary, tedy hity 30. a 60. let. Před koncertem, který začíná v úterý 3. března v 19 hodin, si můžete od 18 jednotlivé nástroje prohlédnout.

„Na příběhu československých jazzových kytar, který během koncertu stručně představíme, je fascinující, že prakticky upadl v zapomnění. Přitom po něm zůstaly nástroje, které v některých případech snesou srovnání se světovou špičkou kytarové produkce,“ říká kladenský jazzman Marek Rejhon.

Právě on začal před více než dvaceti lety po historii kytar pátrat, původně s cílem zjistit podrobnosti okonkrétním nástroji, který se mu dostal do ruky. Postupně se k němu přidal Tomáš Dvořák, výsledek společného bádání pak shrnuje výpravná publikace Bohemian Jazz Guitars Tribute, kterou na konci loňského roku vydalo kladenské nakladatelství Halda a na níž se jako fotograf podílel další Kladeňák Karel Pazderka.

Autor: Roman Hájek

Foto: Karel Pazderka