Světový den boje proti rakovině v kladenské nemocnici

Světový den boje proti rakovině připadá každoročně na 4. únor a rok 2020 je středem tříleté kampaně, která nese heslo „I am, I will“ („Já jsem a budu“).

Cílem kampaně je především zvýšit informovanost veřejnosti o problematice rakoviny a dosáhnout osobního zapojení co možná největšího počtu jednotlivců ve společné snaze dosáhnout celosvětového pokroku při snižování četnosti výskytu tohoto onemocnění a zároveň zmírnění dopadu těchto závažných chorob na životy nemocných a jejich rodin.

Do projektu a jeho podpory se každý rok zapojují nejen nadace, veřejné i komerční subjekty, ale také zdravotnická zařízení. Mezi ty již tradičně patří i Oblastní nemocnice Kladno, která se pro širokou veřejnost rozhodla ve spolupráci s plicním oddělením, neziskovou organizací Mamma HELP a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou udělat osvětu a poukázat právě na důležitost preventivních vyšetření.

Zájemci si budou moci nechat od odborníků z plicního oddělení zdarma změřit hodnoty oxidu uhelnatého ve vydechovaném vzduchu, dozví se spoustu informací o nežádoucích účincích kouření, možnostech odvykání a léčby plicních chorob spojených se závislostí na tabáku.

Terapeutky z neziskové organizace Mamma HELP, které je zaměřeno na pomoc ženám s rakovinou prsu, nabídnou v rámci akce kladenské nemocnice informace o důležitosti preventivních vyšetření, možnost vyzkoušet si na modelu správné provádění samovyšetření prsu či benefiční prodej výrobků.

K dispozici bude také velké množství informací od VZP o možnostech čerpání příspěvků na preventivní vyšetření nebo aktivity související s péčí o zdraví.

KDY:   3.2.2020 od 9:00 – 13:00 hodin
KDE:   atrium budovy Centra akutní medicíny

Diagnózu rakoviny si v České republice vyslechne více jak 96 tisíc lidí a 27 tisíc jich na toto onemocnění zemře. Nejčastějším diagnostikovaným zhoubným onemocněním jsou kožní nádory (vyjma melanomu), karcinomy tlustého střeva a konečníku, karcinomy prsu u žen a zhoubné nádory prostaty a plic. Závažnou a zároveň i povzbuzující skutečností je ale fakt, že nejméně jedné třetině běžně se vyskytujících nádorů je možno předcházet.

„Nejčastější formy rakoviny jsou takové, na jejichž rozvoji se značně podílí nezdravý životní styl. Například kouření je zodpovědné za vznik až 90% případů rakoviny plic,“ přiblížila problematiku MUDr. Veronika Týcová, lékařka onkologického oddělení kladenské nemocnice.

Počet nových případů onemocnění má bohužel vzestupný trend. „Rakovina má mnoho příčin a její vznik můžeme do jisté míry všichni ovlivnit svým vlastním přístupem. Je důležité nepodceňovat význam preventivních prohlídek, nezanedbávat některá varovná znamení, a hlavně neodkládat návštěvu lékaře. Zodpovědným chováním lze snížit počet předčasných úmrtí na tuto diagnózu až o jednu třetinu,“ dodala MUDr. Týcová.

Zdroj: Oblastní nemocnice Kladno