Do rodinného domu v Unhošti vnikl nezvaný host

Minulou sobotu v odpoledních hodinách došlo v Unhošti k vloupání do rodinného domu. Zloděj si odnesl věci za několik desítek tisíc korun.

Neznámý pachatel vnikl do domu ve Wolkerově ulici v Unhošti v sobotu 10. června v době mezi půl druhou a šestou hodinou odpoledne. „Zatím nezjištěný pachatel vypáčil dvoukřídlé okno u rodinného domu a z nemovitosti odcizil notebook v látkové tašce a zavazadlo  s hudebními sluchátky, bluetooth reproduktor, kytarový multiefekt, hudební kabely a čipovou kartu. Případ je prošetřován jako přečin krádeže a přečin porušování domovní svobody a pachateli hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až tři roky,“ uvedla k případu mluvčí kladenské policie Michaela Nováková.

Aby se podařilo zloděje vypátrat a následně zadržet, přivítali by policisté jakékoliv informace od svědků, kteří spatřili v okolí výše uvedené nemovitosti v inkriminovanou dobu podezřelé osoby, či podezřelé vozidlo. Všechny důležité poznatky mohou občané sdělit osobně na Obvodní oddělení policie Unhošť, nebo mohou kontaktovat vyšetřovatele případu na telefonním čísle 974 873 574. Samozřejmě je možné využít i bezplatnou linku 158.

Policisté evidují každoročně několik tisíc vloupání do bytů a rodinných domů a škody se vyšplhají na částky s více jak šesti nulami. Středočeští policisté se proto připojili k celorepublikové snaze snížit počet vloupání do obydlí a připravují již několik let preventivní projekty týkající se zabezpečení nemovitostí před nezvanými návštěvníky.

I přes tyto preventivní aktivity se bohužel nedaří majetkovou trestnou činnost zcela vymýtit. Je důležité, aby občané sami dbali o svůj nemovitý majetek, na zloděje se připravili a snížili tak pravděpodobnost vloupání do objektu. Zloději jsou velmi vynalézaví a překonají i nemalé překážky. Samozřejmostí je dnes nainstalovat si do nemovitosti zabezpečovací zařízení. Jedná se buď o mechanické, či elektronické zabezpečení. I tyto systémy však nejsou všemocné.

Přinášíme proto několik důležitých rad, jak snížit riziko vloupání do bytu, či domu:

  • Dobré sousedské vztahy

Pokud máte ochotné sousedy, jsou leckdy lepší než drahý alarm. Udržujte dobré sousedské vztahy,  a pokud odjíždíte, požádejte souseda, aby nemovitost během vaší nepřítomnosti zkontroloval. Domluvte se na pravidelném vybírání poštovní schránky.

  • Informace na sociálních sítích

Vyvarujete se zveřejňování informací o odjezdu z domova na vašem profilu. Pachatelé mohou i tímto způsobem zjistit, že váš byt, či dům nebude obýván a nikdo je nebude rušit při krádeži.

  • Cenné věci a finance patří do banky

Velkou finanční hotovost, šperky, cenné sbírky známek a podobné věci nenechávejte nikdy doma v šuplíku. Vložte je na účet, či do bezpečnostní schránky v bance. Pokud máte doma cenné předměty, které nemůžete převézt do úschovy, pořiďte si jejich alespoň jejich fotografie. U drahých spotřebičů uschovejte doklady o koupi. V případě krádeže ulehčíte policistům práci s jejich identifikací. Dobře schovejte i klíčky od auta. Nenechávejte je viset spolu s ostatními klíči na věšáku u dveří.

  • Zavřete okna i dveře, vytáhněte rolety

Před odjezdem, nejen na dovolenou, pečlivě zamkněte dveře a zavřete okna. I pootevřená „ventilačka“ poslouží pro vniknutí do domu. Okna zabezpečte bezpečnostní folií a dveře opatřete kvalitním bezpečnostním zámkem. Nenechávejte také stažené rolety, nebo žaluzie. Pokud jsou okna kryta závěsy, či roletami, dáváte jasně na vědomí, že v nemovitosti nikdo není.

  • Elektrospínač může odradit

Nainstalujte si po dobu odjezdu elektrospínač, s jehož pomocí se občas rozsvítí světlo, nebo se zapne televize. Zloděj tak získá pocit, že v domě, či bytě někdo je. V některých případech pachatele odradí i nainstalovaná kamera, nebo alarm. V mnoha případech postačí i jejich makety.

Autor: Kladno24