Průvodce historií kladenských hospod se dočkal závěrečného dílu

Patrně žádné jiné město nemá tak detailně zpracovanou historii svých hostinců, putyk a výčepů jako Kladno. Zásluhu na tom má amatérský historik Zdeněk Pospíšil, který v nakladatelství Halda právě vydává čtvrtý díl svého cyklu Průvodce historií kladenských hostinců. Ten čtenáře zavede do minulosti 74 podniků Kročehlav, Výhybky a Sítné.

„Nápad vydat knihu o kladenských hospodách přerostl poněkud nečekaně ve čtyřletý projekt,“ uvádí Zdeněk Pospíšil. „Původně jsme zamýšleli vydat dva díly, pak jsme dlouho mysleli, že budou tři. Loni jsem ale zjistil, jak moc jsem podcenil žízeň zaměstnanců velkých průmyslových podniků – hostince Dubí, Dříně a Švermova nakonec vydaly na samostatný díl, a tak se příznivci Kročehlav dočkali až nyní. Náročnost celého projektu si nikdo, kdo nesestavoval podobnou knihu, nedovede představit,“ dodává.

Křest novinky proběhne stylově v jedné z hospod, které je věnována zvýšená pozornost – U Černý Máry v Unhošťské ulici. Ta totiž v minulosti proslula nejen osobou své hostinské, po níž nese jméno, ale také výraznou komunitou vyznavačů trampské a country muziky; ostatně dala se tu dohromady i později slavná kapela Hop Trop.

Slavnostní uvedení knihy za přítomnosti autorů a doprovodu místní kapely ATd., slibující „pouliční kročehlavský bluesrock“, proběhne v pondělí 9. 12. od 19:00 U Černý Máry (Unhošťská 607, Kladno).

Zdroj: Roman Hájek

Foto: Halda, z.s.