Novým obyvatelem Zooparku Zájezd je Pumlíč

Po téměř dvou měsících se brány Zooparku Zájezd opět otevřely návštěvníkům. Ti mohou v pavilonu Terária přivítat nového obyvatele zoo. Obývá expozici společně s jihoamerickými pěvci a je to pěkná kulička. A to doslova! Pásovec kulovitý je totiž naprosto unikátní zvíře s nevídanou schopností obrany.

Pásovci kulovití obývají otevřené travnaté oblasti střední části Jižní Ameriky. Vyskytují se na území Brazílie, Bolívie, Paraguaye a Argentiny. Jejich tělo je kryté kostěnými pláty, které je chrání před predátory. Pláty k sobě perfektně padnou, pokud se cítí pásovec ohrožen, dokáže se zabalit do téměř dokonalé koule. Takto schovaného pásovce nemohou predátoři jen tak ohrozit. „Protože se dokáže krásně sbalit do kuličky, dostal od nás jméno Pumlíč. Jsou mu necelé dva roky a přicestoval k nám z plzeňské zoo. Od čtvrtka bydlí v expozici společně s jihoamerickými tangarovitými pěvci.

Zpočátku byli ptáci z nového nájemníka trochu vykulení a sledovali každý jeho pohyb. Po chvíli ale pochopili, že jim od něj nehrozí žádné nebezpečí a zvykli si,” říká chovatelka Lucie Vaňková. Pásovci se živí především hmyzem, ale nepohrdnou ani ovocem. Jejich přední končetiny jsou vybavené mohutnými drápy, kterými jsou schopni bleskurychle rozhrabat termitiště a pochutnat si na jeho obyvatelích. Mají velice slabý zrak, ale perfektní čich. Díky tomu dokážou nalézt potravu i pod povrchem. „Pitpiti atangary, se kterými Pumlíč obývá expozici, dostávají jako část své krmné dávky právě hmyz. Často jim nějaký uteče nebo upadne na zem, což je ideální příležitost pro pásovce trochu si přilepšit. Jsou to velcí jedlíci a snadno se stávají obézními. Musíme hlídat váhu, proto Pumlíče každý týden vážíme a upravujeme množství krmiva. Optimální váha je kolem kila a půl,” dodává Vaňková.

Zoopark Zájezd je aktuálně otevřený každý den od 10:00 do 16:00 hodin. V areálu platí zpřísněná hygienická pravidla a návštěvnická kapacita je omezena na 250 lidí. Tento počet je hlídán na pokladnách a v okamžiku jeho překročení budou další návštěvníci požádání o strpení, než areál někdo dříve příchozí opustí. Kromě expozice s pásovcem jsou přístupná i terária s největší druhovou kolekcí chameleonů na světě. Díky menšímu prostoru je však kapacita pavilonu omezena na 1 skupinu (např. rodinu) v daný moment a uvnitř je povinné nošení roušek. Občerstvení a kavárna v areálu nejsou v provozu a otevřou se opět na jaře. Dětské hřiště, průchozí voliéry i kontaktní koutky s kozami a obrovskými králíky otevřené jsou.

Autor: Daniel Koleška

Foto: Jitka Jonáková