Lidé mohou vyjádřit své pocity o sídlišti kolem rozdělovských věžáků

Tady trávím volný čas, tady by to chtělo změnu,  tady je to nepříjemné pro chodce… Tyto a další pocity z různých míst v sídlišti Kladno-Rozdělov mohou lidé až do září vyznačit do tak zvané pocitové mapy. Ta pomůže při plánování dalšího rozvoje sídliště.

Mapování toho, jak lidé vnímají veřejný prostor sídliště, je součástí projektu Kladno 4 better living, který s finanční podporou Nadace Proměny Karla Komárka a ve spolupráci s městem realizuje spolek Halda. Zapojit se do něj mohou jak lidé, kteří v sídlišti přímo žijí, tak ti, kdo v něm tráví nějaký čas (třeba při vyzvedávání dětí ze školek a škol).

Přidat vlastní komentáře je možné jednoduše na webu (odkaz z www.kladno4.cz nebo přímý link http://www.pocitovemapy.cz/kladno4-2017/), nebo prostřednictvím vlaječek do „offline“ verze, která je k dispozici ve vinotéce Pod Věžákem (Vítězná 2958). Mapa také provází všechny akce plánované akce v rámci projektu.

„Pocitové mapy jsou stále oblíbenějším způsobem, jak získat základní vhled do silných a slabých stránek veřejného prostoru ve městech,“ říká předseda spolku Halda Roman Hájek. „Právě to je jedním z cílů celého projektu Kladno 4 better living. Chceme nasbírat co nejvíce informací o tom, jak lidé sídliště vnímají, co se jim líbí, co vnímají jako problém, jak by ho chtěli oživit.“

Z těchto vstupů vznikne základní materiál, který by měl být podkladem pro další kroky, například architektonickou soutěž na řešení konkrétních míst či problémů sídliště. „Sami tu bydlíme, chceme proto, aby bylo okolní prostředí co nejlepší,“ doplňuje Hájek.

Cvičení v sídlišti i herní odpoledne

Vedle mapování prostoru v okolí věžových domů se Halda rovněž snaží sídliště oživit kulturními a společenskými akcemi. Zájemci si například mohou na jeden z plácků mezi věžovými domy přijít zacvičit, protahovací lekce jógy je na programu 8. června večer.

V neděli 11. června od 15 hodin se zase pod věžáky bude konat herní odpoledne pro děti i jejich rodiče. Vedle šifrovací hry pro děti a workshopu s názvem Není město jako město bude možné si vyzkoušet také slacklining nebo severskou hru kubb.

„Snažíme se ukázat, jak je možné veřejný prostor využívat, i proto zkoušíme různé typy akcí zaměřené na různé cílové skupiny. Poznáváme díky nim naše sousedy, vznikají tak nové a zajímavé vazby, což dělá život v sídlišti alespoň o něco méně anonymní,“ popisuje Roman Hájek.

Zdroj: Spolek Halda