Kryštof Hádek v boji s vraždícím virem

V okolí šumavské vesnice Bučina se náhle objevují zvířata nakažená vzteklinou. Přijíždí Kryštof Hádek jako virolog Pavel Rogl, aby zmapoval situaci, dohlédl na vakcinaci a nalezl příčinu nákazy. Je také pověřen vypracováním odborného posudku pro tým kriminalistů, kteří vyšetřují záhadnou dvojnásobnou vraždu.

První díl šestidílného kriminálního thrilleru Vzteklina uvede ČT1 ve středu 10. ledna ve 20.00 hodin.

Vzteklina je kriminální thriller o nákaze tímto virovým onemocněním centrálního nervového systému. Je thriller Vaším oblíbeným žánrem?

Ano, je to můj oblíbený žánr v případě, že je kvalitně natočený. Thrillery mám rád, protože přinášejí napětí a člověk může hádat, kdo je třeba pachatel zločinu.

V posledních letech stoupá popularita minisérií. Čím si to vysvětlujete a jak je vnímáte Vy?

Sleduji minisérie. Jejich výhodou je, že poskytují dost prostoru pro rozehrání více dějových linek a lepší vykreslení postav. To nám divákům umožňuje se lépe ponořit do příběhu. Klasický film bych ale nezatracoval, protože ten má zase své specifické kvality. A navíc kino je kino.

Kolik jste toho věděl o chorobě, která dala této minisérii svůj název, než jste si přečetl scénář k seriálu?

Příliš mnoho ne, avšak pamatuji si z dětství malé krabičky v lese, které obsahovaly očkovací látku proti vzteklině. Nesmělo se na ně sahat.

Hrajete virologa, který občas musí použít odborné termíny. Je pro herce náročné, aby přesvědčivě používal specifické názvosloví své postavy?

Pro mne to složité není, ale jestli mi to divák věří, není úplně ideální otázka právě na mne. Já se prostě odborné termíny naučím. Možná je někdy dokonce lepší, když nad nimi tolik nepřemýšlíte, protože může být poté uvěřitelnější vaše hraní, než když se na jednotlivé pojmy přehnaně soustředíte.

Jak byste popsal svou postavu virologa Pavla?

Je to zapálený odborník a jde na něm vidět, že ho jeho práce baví. Na druhou stranu má problém v kontaktu s ostatními lidmi.

V seriálu se pracuje hodně se zvířaty. Měl jste Vy osobně z nějaké scény strach, nebo je berete jako zpestření natáčení?

Nijak zvlášť jsem scény se zvířaty nevnímal. Zvířatům se musí natáčení přizpůsobit. Navíc já mám osobně ke všem zvířatům pozitivní vztah, takže s takovými scénami nemám problém.

Jaké pro Vás bylo natáčení na Šumavě?

Mám to pohoří velmi rád, protože je jedinečné. Doufejme, že to tak dlouho zůstane a nepodlehne různým ekonomickým a developerským tlakům.

Partnerkou virologa Petra je Johana Matoušková, jaké bylo s ní hrát?

S Johanou jsme hráli společně poprvé. Znali jsme se od vidění. Spolupráci jsem si velice užil. Johana je výborná herečka a také skvělý člověk.

Zdroj: ČT