Kocouři z Poldovky přinášejí pohádkový příběh s vůní oceli

Dobrodružný pohádkový příběh Luďka Švorce, který právě uvádí do knihkupectví spolek Halda, zavede malé čtenáře i jejich rodiče do tajemných zákoutí kladenské ocelárny v časech její největší slávy. Oficiální křest knížky proběhne ve středu 14. června ve čtenářském sále Městské knihovny Kladno.

Kocouři z Poldovky vyprávějí o dvou malých kocourcích zanechaných napospas osudu v krabici u poldovské vrátnice. Nalezenců se ujme trojice údržbářů z válcoven a později i statný kocour Šrám, s nímž kocourci zažijí v továrně různá dobrodružství včetně napínavého boje s potkany.

„V Poldovce jsem deset let pracoval, mám na ni ty nejkrásnější vzpomínky. Chtěl jsem ji proto práci v ní i její zvláštní tovární krásu připomenout i dnešním dětem,“ říká spisovatel Luděk Švorc, pro kterého jsou Kocouři z Poldovky už čtvrtou knížkou pro děti. „Jde samozřejmě o pohádku, ale vše, co v ní píšu, je odpozorováno životem. Včetně hlavního námětu. O zatoulané kočky jsme se na Poldovce skutečně starali,“ doplňuje.

O obrazový doprovod knížky se tentokrát postarala kladenská grafička Veronika Mourková. Její ilustrace vznikaly zajímavým způsobem, kombinací tradiční ruční práce s počítačovou postprodukcí. Jednotlivé části autorka nejprve vystříhala z papíru a poskládala k sobě, dodatečně je pak upravovala v počítači. Výsledkem jsou jednoduché, ale působivé obrázky, které dobře dokreslují drsné prostředí továrny.

Křest Kocourů z Poldovky proběhne ve středu 14. června od 17 hodin v Městské knihovně Kladno na Sítné. Pro všechny dětské návštěvníky i jejich rodiče je připraveno čtení, hudební doprovod i výtvarné dílny.

Autor: Roman Hájek