KLADENŠTÍ GYMNAZISTÉ SE BUDOU PŘIPRAVOVAT NA POVOLÁNÍ BUDOUCNOSTI

Gymnázium Kladno jako jediné v České republice získalo grant v rámci iniciativy Europe Code Week od společnosti Google v hodnotě 150 tisíc korun. Grant se podařilo získat na základě dlouhodobé iniciativy Sdružení rodičů při gymnáziu Kladno a na škole díky němu proběhnou workshopy, během kterých se děti seznámí se základy kódování ve dvou programovacích jazycích Python a Scratch, vyzkouší si vlastní projekt a poznají, že kódování je jednoduché, tvůrčí a zábavné.  

V dnešním světě, který se stále více digitalizuje, koncepce výuky informatiky a výpočetní techniky pokulhává. Současné školství zodpovědně nepřipravuje mladou generaci na digitální budoucnost, která souvisí s technickými, humanitními ale i učebními obory a její znalost bude potřeba napříč všemi povoláními, vysvětluje iniciátorka projektu Vendula Poláčková.  

Společnost Google si dala za cíl podpořit výuku dnešních studentů, jelikož si uvědomuje vývoj technologií a zaměstnaneckého trhu. Předpokládá se, že 65 % studentů bude jednou zastávat pracovní role, které momentálně ještě neexistují.  Touto podporou chce motivovat studenty k používání nových technologií a zdokonalení dovedností v oblasti počítačové inteligence. Europe Code Week se koná od roku 2013 a tento rok proběhne v termínu od 5. – 20. října. 

Workshopy na Gymnáziu Kladno budou probíhat od 6. 10. 2019 a zajistí je jedna z nejlepších  počítačových akademií světa, Coding with Kids, založená v USA programátorem Markem Brejlem , který by rád přivedl tento úspěšný projekt i do Evropy. Jsme šťastni, že máme příležitost pracovat s dětmi v České republice a rozhodli jsme se tento projekt podpořit i tím, že kurzy poskytneme také po skončení akce Code Week, až do konce roku. Online lekce akademie budou začleněny do výuky a v následném bezplatném kroužku proberou žáci základy kódování až po principy objektově orientovaného programování. Studenti budou vytvářet vlastní programy – hry či interaktivní příběhy a naučí se chápat základní kódovací postupy, procvičí si řešení problémů a odstraňování chyb z vytvořených programů. Připravené jsou i live online lekce, kde studenti mohou pokračovat s výukou třeba z pohodlí domova. 

Online kurzy společnosti Coding with Kids s českými instruktory budou po ukončení projektu otevřeny i pro ostatní žáky a studenty z celé republiky.

Gymnázium Kladno ve spolupráci se Sdružením rodičů plánuje, že workshopy či kurzy programování budou pokračovat nadále i s využitím pomoci místních sponzorů. Doufáme, že projekt Let‘s CODE! a následné aktivity budou představovat inspiraci i pro ostatní školy a sdružení. Případným zájemcům z řad pedagogů či veřejnosti, které by takovýto program zaujal, zprostředkujeme možnost přidat se osobně či online k jedné z vybraných hodin, dodává Milena Minaříková, ředitelka gymnázia. 

Autor: Ivana Kopková